Nasz spot w Biłgorajskim kinie

Od 20 września w kinie Biłgorajskiego Centrum Kultury można oglądać animowany spot informacyjny stworzony przez uczniów i nauczycieli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. Trzydziestosekundowa animacja, upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania niepodległości, będzie poprzedzać emisje filmów.
Autorkami scen są uczennice klasy II i III KLO, Oliwia Małek i Kinga Łuszczek. Dla Kingi jest to już kolejna animacja. Za wcześniejszą zdobyła nagrodę za pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Ekoanimacje, odbywającym się co roku w Krakowie. Koordynatorem prac animacyjnych był Witold Pluta, nauczyciel języka angielskiego. Nad merytoryczną zgodnością treści zawartych w spocie czuwała nauczycielka historii Kinga Birut Solak. W działanie włączył się także dyrektor szkoły, ks. dziekan Witold Batycki wystąpił w roli lektora.
-Wiemy, że ludzie przychodząc do kina, nie chcą oglądać reklam ani spotów, dlatego też ograniczyliśmy się do trzydziestu sekund i w tym krótkim czasie przedstawiliśmy jeden z głównych powodów, dzięki któremu Polska przetrwała okres zaborów. Pokazaliśmy scenę, w której matka czyta swojemu synowi fragment „Pana Tadeusza”. Jest to symbol przekazywania pokoleniom urodzonych w niewoli polskich tradycji, polskiej kultury, języka, literatury i historii. Uważamy, że to głównie dzięki temu nasz kraj, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, mógł odzyskać niepodległość – mówią autorzy filmu.
Spot kampanii społecznej informujący o ważnej dla Polaków rocznicy, można też obejrzeć także na szkolnym Facebooku http://www.facebook.com/KLOBilgoraj.