||

Voicebot NLP w aplikacji mobilnej

Udało nam się zintegrować narzędzia wykorzystujące przetwarzanie języka naturalnego (Natural Language Processing) z naszym autorskim programem przygotowującym uczniów do ustnego egzaminu maturalnego z języka angielskiego, który planujemy opublikować w formie aplikacji mobilnej wczesną jesienią tego roku.

Przed wakacjami, wspólnie z uczniami szkoły średniej (KLO w Biłgoraju) analizowaliśmy przykładowe zestawy maturalne z ustnego egzaminu z języka angielskiego. Nasze opracowania posłużyły nam do stworzenia pierwszego voicebota maturalnego, który prowadził dialog maturalny w sposób podobny to egzaminatora. W tym celu wykorzystaliśmy
narzędzia do tworzenia konwersacyjnych algorytmów, bazujących na rozumieniu języka naturalnego, uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji. Dzięki tym technologiom, mogliśmy poprawiać i ulepszać nasze maturalne voiceboty bez ingerencji w algorytm. Przygotowane przez uczniów opracowania dialogów maturalnych posłużyły jako modelowe zdania, dzięki którym stworzony przez nas algorytm mógł sam się uczyć jak radzić sobie z podobnymi typu wypowiedziami.

Poprawność naszych wirtualnych interlokutorów maturalnych testowaliśmy używając asystenta głosowego Google Assistant. Jest to jeden z najpopularniejszych na świecie asystentów, który może być wywołany z każdego telefonu z systemem Android bez konieczności instalacji jakiejkolwiek aplikacji. Aby jednak umożliwić uczniom wybór konkretnych dialogów z widocznym poleceniem do zadania (czyli tak, jak wygląda to na ustnym egzaminie maturalnym), postanowiliśmy zintegrować nasze algorytmy ze stworzoną przez nas specjalną aplikacją, która będzie można pobrać wczesną jesienią tego roku ze sklepu Google Play.